פסיכולוגים קליניים

 
 

פסיכולוגים קליניים מציעים טיפול נפשי, שנקרא במונחים מקצועיים "פסיכותרפיה". פסיכולוג הוא כל מי שסיים תואר שני בפסיכולוגיה, ונרשם בפנקס הפסיכולוגים של משרד הבריאות. לפסיכולוגים ישנם מספר סוגי התמחות (שיקומית, ארגונית, התפתחותית, חינוכית, חברתית, רפואית, מחקרית ועוד). חשוב לדעת שאדם שסיים בהצלחה את התואר השני בפסיכולוגיה ומוגדר כפסיכולוג אינו מורשה לתת טיפול. רק פסיכולוג שהשלים התמחות קלינית רשאי להציע טיפול נפשי. פסיכולוגים קליניים מומחים הם מי שסיימו לימודיי תואר שני (M.A) במגמה קלינית, והשלימו ארבע שנות התמחות קלינית במוסד מוסמך תחת פיקוח והדרכה, שבסיומן בחינת הסמכה מטעם משרד הבריאות. רשימת פסיכולוגים קליניים מרוכזת ב"פנקס הפסיכולוגים". פסיכולוגים קליניים מומחים יופיעו ברשימה כאשר לצד מספר הרישיון שלהם יופיע הסימן "קל" (קליני).

מה ההבדל בין טיפול פסיכיאטרי לטיפול פסיכולוגי?

 

פסיכולוג קליני מתמחה במתן טיפול נפשי, ואילו פסיכיאטר הוא רופא, והתמחותו במתן טיפול רפואי. ישנם פסיכיאטריים שמציעים טיפול נפשי, בנוסף לטיפול הרפואי, ובמקרה זה כדאי לברר מהו טיב הכשרתם בפסיכותרפיה.
הפסיכולוג אינו משתמש בתרופות במהלך הטיפול הנפשי, אך עליו לדעת לאבחן מתי יש צורך בכך, ולהפנות לרופא פסיכיאטר שימליץ על הטיפול התרופתי המתאים. שיתוף פעולה בין הפסיכולוג לפסיכיאטר חיוני לטיפול מוצלח במקרים בהם נדרשת התערבות תרופתית. התרופה מרגיעה את הסימפטומים של הבעיה, ואילו השיחות מאפשרות הבנה של המרכיבים הרגשיים העומדים בבסיס הבעיה, שינוי דפוסי חשיבה ומציאת דרכי התמודדות. מחקרים מראים שבמקרים בהם נדרש טיפול תרופתי, השילוב בין שיחות לתרופות מביא לתוצאות הטובות ביותר.

 

טיפול זוגי

 

החוק בנושא הזה פרוץ ולמעשה כל אחד יכול להציע טיפול זוגי, כל עוד הוא לא מתחזה כבעל הסמכה מיוחדת. חלק מהמטפלים ממליצים לבחור במטפל שסיים תואר שני במקצוע טיפולי וקיבל הסמכה כמטפל משפחתי מטעם האגודה הישראלית לטפול במשפחה ובנישואים. אחרים מאמינים יותר בנסיון מקצועי מצטבר ובהמלצות מפה לאוזן. בכל מקרה, כדאי שתהיה למטפל הכשרה בתחום הטיפולי: פסיכיאטר, עובד סוציאלי או פסיכולוג קליני.

>>לקריאה נוספת בנושא פסיכולוגיה קלינית וכלים טיפוליים לחצו כאן.

 

 

גרסה להדפסה גרסה להדפסה       שליחה לחבר שליחה לחבר