טיפול פסיכולוגי

 
 

השלב הראשון של טיפול פסיכולוגי הוא הערכה. שלב זה הוא שלב של היכרות, במהלכו אני מקשיבה בפירוט ולעומק לסיבת פנייתו של האדם, לקורות חייו ולציפיותיו מהטיפול. שלב זה יכול להימשך פגישה אחת או מספר פגישות. בתום שלב זה אני מוסרת את התרשמותי לגבי מקור קשייו, ולגבי אופן הטיפול המתאים לו ולצרכיו. טיפול פסיכולוגי מתנהל בשיחות, המתקיימות בדרך כלל בתדירות של פעם בשבוע, בפגישה בת 50 דקות. בדרך כלל המטופל יוזם את תוכן המפגש לפי הצורך שלו, ואני מגיבה בהתאם. אני נוטה להגיב בצורה ברורה ופעילה ולא מרבה בשתיקות ארוכות. אני אומרת את דעתי לגבי הבעיות, מציעה הצעות כיצד לפתור אותן ומשוחחת באופן טבעי וכן עם האדם.

טיפולים פסיכולוגיים דינאמיים

הגישה שלי הינה דינמית, גמישה ומרוכזת במטופל. המשמעות היא שאני משלבת מספר שיטות וגישות, ומתאימה לכל אדם את השילוב המתאים לו ביותר. בעזרת הידע התיאורטי והניסיון המעשי שלי, באווירה תומכת ומקבלת, אנו עוברים תהליך במסגרתו האדם מזהה את בעיותיו ואת דרכי ההתמודדות האופייניות לו. אנו בודקים אם דפוסי ההתמודדות אליהם הוא רגיל תורמים לו ומקדמים אותו למטרותיו, או שאולי הם מחבלים בהם. במהלך טיפול  פסיכולוגי נשתמש בעבר כדי להכיר ולאתר תבניות חוסמות, וכן קיבעונות רגשיים ומחשבתיים. הדגש הוא על המימוש בהווה. זיהוי והכרת הקיבעונות והתבניות מאפשרים התמודדות ושחרור מהחסמים וממטען רגשי מכביד ומשתק.


מודעות ככלי לשינוי

טיפולים פסיכולוגיים עובדים באמצעות הגברת המודעות של האדם למי שהוא, סגנון אישיותו ורצונותיו. כשהאדם מכיר את כל המרכיבים האלה, קל לו יותר לבחור מה הוא רוצה לשנות בחייו, לבדוק האם הדבר אפשרי ומה יתמוך בו כדי שיוכל לבצע את השינוי. תפקידי הוא לסייע לו לגייס את כוחותיו הנפשיים הפנימיים, כך שבהתמודדות עתידית יהיו לו כלים משל עצמו כדי להתגבר על הקושי. אנו ננסה לאתר את הגרעין הייחודי והפוטנציאל למימוש עצמי. כשהפוטנציאל האישי למימוש נפגע בהדחקות או מסילוף, הוא מותיר תחושות של בלבול, חוסר חיוניות ודיכאון.  בטיפול אנחנו מגיעים יחד להבנה של אותן "אמיתות", מתוך מטרה להרחיב את יכולת האותנטיות של המטופל והחופש "להיות הוא עצמו", כך שיוכל לעצב את חייו ולהגשים את עצמו. טיפולים פסיכולוגיים מוכיחים את עצמם לאורך זמן ככלי לשינוי אמיתי בחיים.

 

 

גרסה להדפסה גרסה להדפסה       שליחה לחבר שליחה לחבר