072-3250627
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
שירה פנואלי לוי-פסיכולוגית קלינית
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

גישה טיפולית

 
השלב הראשון של טיפול פסיכולוגי הוא הערכה, זהו שלב הכרות, במהלכו אני מקשיבה בפירוט ולעומק לפונה, לקורות חייו ולציפיותיו מהטיפול. בתום שלב זה אני מוסרת את התרשמותי לגבי מקור קשייו ולגבי אופן הטיפול המתאים לו. הגישה הטיפולית שלי ישירה, ברורה וחותרת לתוצאות. ההתמקדות היא בהבנת הדפוסים המחבלים במימוש הפוטנציאל והמטרות של האדם. הטיפול משלב זרמי טיפול שונים ומותאם לכל מטופל באופן ספציפי.
 

 

הגישה הדינמית

 
בכל אחד מאיתנו טמון גרעין ייחודי, פוטנציאל למימוש עצמי אשר לעיתים במהלך החיים עובר סילוף והדחקות, כך שהאדם חווה עצמו מבולבל, חסר אנרגיה ומדוכא, חסר את היכולת להרגיש חיוני ומאושר. בטיפול אנחנו מגיעים יחד לאותה הבנה של אותן "אמיתות" ומרחיבים את היכולת של המטופל לאותנטיות, מימוש וחופש "להיות הוא עצמו", זאת ע"י חקר אספקטים של העצמי, שאינם לגמרי מודעים, בעיקר באופן בו הם עולים ביחסים הטיפוליים. טיפול פסיכודינמי מושתת על הרציונל שהתנהגות, חשיבה, רגשות ותודעה מושפעים מחוויות ילדות, מדפוסים חוזרים ומתכנים נפשיים שברובם אינם מודעים. המטופל מגביר את המודעות העצמית במהלך הטיפול וכך חושף, מבין ומשנה דפוסים הרסניים, מאמץ חדשים ולוקח אחריות ושליטה על חייו. נעשה שימוש בעבר לשירות ההווה כדי להכיר ולאתר תבניות חוסמות, קיבעונות רגשיים ומחשבתיים. הדגש הוא על המימוש ב"כאן ועכשיו". קיימת התייחסות למה ניתן ללמוד על עולמו של המטופל מתוך הקשר העכשווי אשר נוצר בין המטופל למטפל. המטפל נתפס בגובה העיניים, בשיח טבעי שבין אדם לאדם ומשתף עצמו בכנות ומתוך מודעות בתהליך הטיפולי.
 

 

CBT

 
שיטת טיפול פסיכולוגית המתבססת על ההנחה שניתן לפתור בעיות באמצעות טיפול במחשבות המכשילות של האדם (שינוי קוגניטיבי) ובאמצעות טיפול בדפוסי הפעולה שלו (שינוי התנהגותי). המטרה של טיפול זה הוא לאתר את המחשבות, ההתנהגויות והדפוסים שגורמים למצוקה וסבל וחוסמים את ההתפתחות הטבעית.

טיפול CBT מתמקד בזיהוי ושינוי הפרשנויות שאדם נותן לאירוע ובעקבות כך מגיב. הפירוש שאדם נותן לסיטואציה מסוימת משפיע על התגובה שלו יותר מאשר הסיטואציה עצמה. הדברים שאדם חושב על עצמו, על הסובב אותו, על אנשים אחרים ועל עתידו מעצבים את הדרך שבה הוא תופס את העולם, מגיב ומשפיעים על מה שהוא מרגיש. גם כאשר אופן החשיבה בעייתי ולא משרת את האדם הוא נוטה לשמור עליו ולדבוק בו. בטיפול עובדים על ההבנה של העיוותים בדפוסי החשיבה ועל שינויים.

עיוותי חשיבה נפוצים: הכללת יתר, חשיבה קטסטרופלית, הכל או כלום, גישה פרפקציוניסטית, פסילת החיובי, קריאת מחשבות, ניבוי עתידות, קפיצה למסקנות כלליות, לחשוב שהאופן בו אני מרגיש זו המציאות, לקחת אשמה באופן אישי על אירוע שלילי שאין לי בהכרח שליטה או אחריות עליו.
 
פסיכולוג נס ציונה