איזון נפשי

 
 
המערכות בגוף האדם, שואפות לאיזון, הומאוסתזיס. כך גם הנפש. איזון נפשי הוא מה שמאפשר לנו לחוש תחושה של סיפוק מחיינו ו-"wellbeing". מאפשר לאדם להכיל את החולשות שלו ואת החלקים הלא פתורים בעברו ובאישיותו. אדם חווה את חייו כחיים טובים במצב בו כמות ה"חוזקות" והכוחות גדולה מהחולשות והבעיות. במצב של איזון נפשי, היכולת של האדם להתמלא בדברים שנותנים לו אנרגיה ותחושת חיות נעשית גדולה מהאנרגיה שמושקעת במתחים ובעיות.
כמו הגוף, כך גם הנפש יכולה לצאת ממצב של איזון. האיזון מופר. מציאת האיזון בין הצרכים הפיזיים והנפשיים השונים כדי להגיע לתחושת סיפוק, שימחה, חיוניות והגשמה עצמית הינה משימה קשה בעולמנו המודרני. בטיפול אני בודקת עם הפונה את המערכות השונות המשפיעות על האיזון הנפשי בחייו. הבירור הוא ייחודי לכל אדם וסיפור חייו האישי. עם זאת ניתן להתייחס באופן כללי למעגלים הבאים:
 
עוגנים. כדי להגיע למצב של איזון נפשי האדם זקוק לסביבה תומכת שנותנת לו עוגנים, אפשרות לפרוק מתח ולשתף בחוויותיו, לזכות לפידבק, תמיכה והכלה. לעיתים אדם מתקשה לבנות יחסים קרובים או בשל משבר נחלשת אותה רשת תמיכה. לעיתים בשל מצב נפשי מוחלש הרשת מדלדלת והאדם מוצא עצמו ללא מקורות הזנה נפשיים. הרבה פעמים מטופלים חווים חוויה של בדידות קיומית וחשים שהקושי המסוים ייחודי רק להם. ההבנה שבני האדם נתונים להתמודדויות דומות והינם בעלי צרכים דומים עוזרת לאדם להוריד חומות וגדרות בינו לבין הסביבה, להבין שקשייו לא הופכים אותו להיות חריג, יוצא דופן או נחות.
 
האיזון בין הצורך בביטחון לבין הצורך בשינוי. במרבית הטיפולים אני מוצאת את היחס הדו-ערכי לשינוי. אנשים מרגישים תקועים במקום עבודה, מקום מגורים או יחסים, כמהים לשינוי ומפחדים ממנו. הצורך בביטחון לעומת צורך בהתחדשות הינו קונפליקט שהבנתו עוזרת לשחרר את התקיעות.
 
לגיטימיות. לעיתים נדרשים שינויים יותר מהותיים בעבודה או במערכות היחסים של האדם עם עצמו וסביבתו. לעיתים לוקח לאדם זמן להתחבר למהות שלו ולדברים שיכולים לגרום לו סיפוק. גם שמאתרים את אותם הדברים יש צורך לעבוד על ה"לגיטימיות" של אדם לתת לעצמו את אותם הדברים שהוא צריך. ישנם כל כך הרבה הסברים ותירוצים מדוע סיפוק הצרכים אינו לגיטימי ויש לתרגל את השינויים כדי להפוך אותם ליותר טבעיים לנו.
 
איזון בין "עצמי" לבין "הסביבה שלי". לעיתים קרובות אנשים מאבדים מגע עם מהותם ורצונותיהם ומתקשים למצוא משמעות לחייהם. ניתוק זה יכול להביא לתחושות של דיכאון, חוסר אנרגיה וחוסר חיות. דרישות החברה והסביבה הפכו להיות תובעניות בתקופתנו וקיים קושי להרגיש בעל ערך עצמי וראוי אם הדרישות אינן מקוימות.
 
ערך עצמי מאוזן. רבים היום מתקשים להחזיק בערך עצמי יציב וטוב לאור כל הציפיות העצמיות הגבוהות והבלתי מציאותיות. תפיסות מכשילות של "אני חייב להיות מושלם כדי להיות ראוי" או "הכל או כלום" או "כולם מושלמים ורק לי יש קשיים וחולשות" עומדות בבסיס הדימוי העצמי הנמוך.
 
"נפש בריאה בגוף בריא". דברים פשוטים כמו לשבת ליד הים, לעסוק בספורט, לשנות תזונה, לדאוג למספיק שעות שינה, להיחשף לטבע ולשמש, נותנים שלווה ושקט וטוענים את המצברים. דברים כה פשוטים שהאדם לעיתים מתקשה ושוכח לתת לעצמו.
 
בטיפול ננסה ליצור איזון בין הצרכים השונים ולחזק את הערך העצמי כדי שאדם יוכל לחיות את חייו כפי שמתאים לו ועדיין להיות בעל ערך, תוך בניית רשת תמיכה מחודשת. למצוא את התשובות לשאלות כמו מה אני אוהב, רוצה, מה ממלא אותי ונותן לי משמעות ולראות כיצד ניתן ליישמם במסגרת אילוצי החיים הקיימים. מטרת הטיפול הינה להגדיל את משאביו של האדם הפנימיים והחיצוניים, לשנות את מה שניתן, ולאפשר לאדם לחיות בצורה יותר טובה עם "אנושיותו". 
 
גרסה להדפסה גרסה להדפסה       שליחה לחבר שליחה לחבר